asc
20 بهمن 1401 - 01:06

زلنسکی خواستار دریافت هواپیماهای جنگنده از انگلیس شد

رئیس جمهور اوکراین طی سخنرانی در پارلمان انگلیس خواستار دریافت هواپیماهای جنگنده از لندن و دیگر متحدان آن شد.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از روسیا الیوم، ولادیمیر زلنسکی رئیس جمهور اوکراین که به انگلیس سفر کرده است در جریان سخنرانی در پارلمان این کشور خواستار دریافت جنگنده از لندن شد.

بر اساس این گزارش، زلنسکی یک کلاه پرواز را به عنوان هدیه نمادین از سوی خلبانان اوکراین به پارلمان انگلیس اعطا کرد تا لندن را به ارسال هواپیماهای جنگنده به کی یف ترغیب نماید.

زلنسکی با درخواست از انگلیس و دیگر متحدان غربی آن برای ارسال هواپیماهای جنگنده به اوکراین، گفت: من از شما و تمام جهان می خواهم که هواپیماهای جنگنده در اختیار اوکراین قرار دهید.

لازم به ذکر است که ولادیمیز زلنسکی رئیس جمهور اوکراین روز چهارشنبه در چارچوب نخستین سفر خود به انگلیس پس از آغاز عملیات نظامی ویژه روسیه وارد لندن شد و قرار است پس از سخنرانی در پارلمان با چارلز سوم پادشاه انگلیس هم دیدار کند.

این در حالی است که دفتر نخست وزیری انگلیس گمانه زنی های رسانه ای درباره ارسال جنگنده به اوکراین را رد نکرد.

دفتر نخست وزیری انگلیس روز چهارشنبه پس از دیدار «ریشی سوناک» نخست وزیر این کشور و «ولودیمیر زلنسکی» رئیس جمهور اوکراین اعلام کرد که دولت لندن در کوتاه مدت برنامه ای برای انتقال جت های جنگنده خود به اوکراین در نظر ندارد.

در بیانیه دفتر نخست وزیری انگلیس به ادامه برنامه های جنگ افروزانه لندن در قبال اوکراین نیز اشاره می شود و می افزاید که نیروی هوایی این کشور تلاش خواهد کرد تا برنامه آموزشی خلبانان اوکراینی را کوتاه نماید و در اولین فرصت آن را آغاز کند.

دفتر نخست وزیری انگلیس در خصوص خبری که در رسانه ها در خصوص ارسال جنگنده به اوکراین مطرح شد، اعلام کرد که لندن درباره ارسال جنگنده به کی یف هنوز تصمیمی اتخاذ نکرده است، اما این احتمال را مورد بررسی قرار خواهد داد.

«بن والاس» وزیر دفاع انگلیس هم پیش از این گفته بود که دولت این کشور هنوز درباره غیرممکن بودن ارسال جنگنده به اوکراین تصمیم نهایی را نگرفته است اما در حال حاضر چنین صلاح می بیند که از این کار خودداری کند.

بر اساس این گزارش، والاس گفت: در حال حاضر تصمیم قطعی وجود ندارد. فکر نمی کنم در حال حاضر این رویکرد درستی باشد.

وزیر دفاع انگلیس در پاسخ به سوال یک خبرنگار پیرامون احتمال دستیابی اوکراین به جنگنده های انگلیسی افزود: من پس از مدت ها کار، دو چیز یاد گرفتم..هیچ وقت نگو چیزی ممکن است و هیچ وقت نگو چیزی محال است.

این در حالی است که سخنگوی «ریشی سوناک» نخست وزیر انگلیس پیش از این در واکنش به درخواست اوکراین اعلام کرده بود که ارسال جنگنده برای کی یف موضوعی عملی نیست.

سخنگوی نخست وزیر انگلیس در این باره گفت: جنگنده های انگلیس بسیار پچیده هستند و ماه ها زمان می برد تا بتوان پرواز با آنها را آموخت. با توجه این موضوع، معتقدیم که ارسال آنها برای اوکراین عملی نیست.

منبع: مهر
شناسه خبر: 1028750