asc
09 آذر 1401 - 18:02

تمرکز مدیریت شهری باید بر بازآفرینی مناطق حاشیه‌نشین باشد

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی گفت: مناطق حاشیه‌ای، چالشی بسیاری در کشور وجود دارد که بسیاری از حوادث اخیر در مناطق حاشیه‌ای و چالشی اتفاق افتاد اگر بازآفرینی مناطق حاشیه‌ای دنبال شود.

به‌گزارش خبرگزاری تسنیم از اراک، آیت‌الله قربانعلی دری نجف‌آبادی ظهر امروز در آیین اهدای 310 جهیزیه توسط کمیته امداد استان مرکزی اظهار داشت: روز ولادت حضرت زینب کبری(ص) و روز پرستار روز بسیار بزرگی است و یاد حضرت زینب، فداکاری، صبر، استقامت، حیا، عفاف، عصمت، تقوا،ولایت مداری، و جهاد فی سبیل الله را گرامی می‌داریم.

وی افزود: اهل بیت اسوه‌های شرافت، کرامت، عزت، انسانیت، عفت تقوا عصمت پاکی وفاداری هستند و ما همیشه الگوهای نورانی و نوربخش را در زندگی خود داریم و افتخار می‌کنیم که این چراغ همیشه روشن است و چراغ‌بانان راه هستند و ما بدون چراغ و چراغبان نیستیم.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی تصریح کرد: از دستگاه‌ها، خیرین و همه عزیزان در برنامه 310 جهیزیه با مبلغی بالغ بر 20  میلیون تومان هر کدام و که در جمع 7 میلیارد تومان و قیمت بازاری 35 میلیون تومان قریب 10 میلیارد تومان در این جشن باشکوه خانواده‌های جدید اقدام می‌کنند صمیمانه قدردانی می‌نماییم.

دری نجف‌آبادی عنوان کرد: حوادث اخیر در کشور به ما نشان می‌دهد اقدامات خیر باید جدی گرفته شود بنابراین توانمند سازی اقشار آسیب پذیر کشور امری ضروری است چراکه هر فردی بتواند روی پای خود بایستد و به دیگری تکیه نکند و این کبوترها باید پرنده شوند و رها شوند تا روی پای خود بایستند و آقا، بالاتر باشند.

وی بیان کرد: مسیر اسلام و اهل بیت با جدیدت دنبال شود و نباید گداپروری کرد بلکه باید آقا پروری کرد بنابراین همه باید بر بحث توانمند سازی اهتمام بورزند تا خانواده‌ها بتوانند از حداقل امکانات و زندگی برخوردار باشند.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی تصریح کرد: اگر از بسیاری اسراف‌ها جلوگیری شود کسی در جامعه گرسنه، بدون لباس، بدون امکانات و تجیزات نمی‌‎‌مانددر صورتی که در جایی قله‌های اسراف و در جایی چاله‌های فقر،نیاز و نیازمندی وجود دارد بنابراین باید جلوی این قله‌ها را گرفت و به چاله‌‌ها کمک کنیم تا چاله‎‌ها اصلاح و مرمت شوند.

دری نجف‌آبادی اضافه کرد: سواد آموزی علم و دانش و معرفت، مهارت آموزی در جامعه ضرورت دارد ممکن است فردی مدرک داشته باشد اما هیچ هنری و کاری بلد نباشد بنابراین در کنار تحصیل، مهارت کسب و کار ضروری و بسیار مهم است که فرزندان ما مهارت کاری داشته باشند که در این راستا در زندان‌ها طرح کار آموزی و کار درمانی برای زندانیان اجرا می‌شود، چرا باید در کشور گدا داشته باشیم و گداپروری کنیم؟ بلکه باید آقاپروری کنیم.

وی ادامه داد: از دیگر موارد ضروری در جامعه بحث اشتغال است، اگر مهارت و حداقل سواد وجود داشته باشد راه برای اشتغال باز است بنابراین اشتغال واجب است و نباید تمام افراد تنها تمرکز کار در کارخانه و ادارت را داشته باشد مثلا در استان مرکزی در کارخانه‌ها گفته شده که باید برنامه‌ریزی برای تولید آلومینیوم که یک میلیون تن در مرکز کشور و چهار میلیون تن در بندرعباس، چابهار، بوشهر و غیره شود چراکه ما سنگ آلومینیوم و خاک آلومینیوم نداریم و باید وارد کنیم اما می‌توان مواد اولیه را در کارخانه تولید و صادر کرد که این کار و اشتغال در کنار یکدیگر شکل می‌گیرد، چرا در کشور برای اشتغال جوانان باید مشکل داشته باشیم؟ بلکه باید کارهای بزرگ به جای کارهای غلط و تشریفاتی انجام شود.

نمانیده ولی فقیه در استان مرکزی بیان کرد: ازدواج و مسکن از دیگر موارد ضروری و بسیار مهم است، کشور ایران و کشور امام زمان ظرفیت دارد و یک همت بلند احتیاج دارد، امیدواریم کمیته امداد، بهریستی، هلال احمر چهارچوب اشتغال، مسکن، ازدواج، سواد و مهارت را دنبال کنند تا استان مرکزی به عنوان الگویی برای کشور مطرح شود.

دری نجف‌آبادی عنوان کرد: مناطق حاشیه‌ای، چالشی بسیاری در کشور وجود دارد که بسیاری از حوادث اخیر در مناطق حاشیه‌ای و چالشی اتفاق افتاد اگر بازآفرینی مناطق حاشیه‌ای دنبال شود مسائل چالشی، چاقو کشی و غیره به حداقل می‌رسد، بسیاری از افرادی که در جامعه مزاحمت ایجاد می‌کنند به جهت وجود چنین مشکلاتی است بنابراین مناطق حاشیه‌ای باید بازآفرینی شود.

وی تصریح کرد: مسئله خانواده نیز بسیار ضروری و واجب است، استان مرکزی استان پیر است و سن ما از 50 سال 30 درصد بالا می‌رود و دومین استان پیر کشور محسوب می‌شود، باید تلاش شود که با ازدواج، زادو ولد، فرزند آوری این مشکل را برطرف کنیم اما باید از اسراف و هزینه‌های غیر ضروری جلوگیری شود و همه افراد را به سمت و سوی کارهای مفید و ماندگار هدایت کنیم که موجب رضای خداوند و رضای امام زمان(عج) شود.

نماینده ولی فقیه در استان مرکزی خاطرنشان کرد: امید است این قدم‌ها همچنان ادامه پیدا کند و در زمینه ساخت مسکن، ناباروری، فرزندان و نیازمندان‌های جامعه گام‌های بلند برداشته شود، عصر توامندسازی، خود ابتکاری، خود کفائی نه تنها احتیاج به خدمت دیگران نداشتند بلکه جزو بهترین خدمت‌گذارن جمهوری اسلامی ایران باشیم، فرزندانی که امروز به یاری ما نیاز دارند فردا شیران بیشه شجاعت، مردان همت و غیرت می‌شوند بنابراین اگر امروز با دست احسان رفتار کنیم فردا این افراد با دستان احسان با ما رفتار می‌کنند.

انتهای پیام/711/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 890538